אשכול: יש אלוהים?
צפיה בהודעה בודדת
ישן 20-01-08, 00:49   #355
m0she
מנהל מחלקת התזונה

כללי:: משה גלעדי
עוסק ב:: סטודנט לרפואה

ציטוט:
פורסם במקור על ידי speed

משה, קודם כל שבוע טוב!(גם אם אין לזה טעם..לטיעונך), קראתי את הודעותיך, יש לציין שאני מודע לזה שגם אתם לא מבינים את התאוריות על בוריין (לפי הבנת התגובות) וזה מובן, יש לציין שגם אני לא התעסקתי בתאוריות הללו יותר מברמה השטחית ולא העיונית, לא איכפת לי לקרוא, אבל אחריי קריאה קלה על הדבר אני חייב להציג את הדיון באור אחר ומופשט יותר איפה הדת עומדת והיכן התאוריה עומדת:
!)לפי הדת: הקב"ה ברא את העולם, יכול להיות שבהחלט העולם נוצר מפיצוץ אבל יצירת הפיצוץ נעשתה ע"י הקב"ה, הסיבה: הקב"ה יצר יש מאין, כח רוחני שהתבטא ברמה הטבעית,(הגדרה שאגב לא בטוח מדוייקת אבל זה כדיי להבין),הטבע הראשון לא יכול להיווצר ע"י כח שהוא טבע, אלא ע"י כח שהא מעל הטבע שיצור בכלל את הטבע הראשוני- אחרת לא היה זה הכח הראשון, היה לפניו חלקיק או כח אחר והוא טבע ולכן אותו חייב ליצור משהוא שהוא מעל הטבע - זהו האמונה שהבורא ברא את היקום
2) לפי תאורית הפיצוץ: (אני מקווה שאני לא טועה,) הכח הראשוני נוצר ע"י חלקיק שנע בשני מקומות באותו הזמן והתנגש, פעולה הסבירה אחת למליארדים אם בכלל ולכן קשה להבנה, נוסף על כך יש את הפיסיקה שבדבר, תאוריה בה חלקיק יכול להיות בשניי מקומות (או במקום אפס, פה לא ממש הבנתי אבל זה לא העיקר, אח"כ אני יסביר למה) ולהתנגש- פיצוץ ראשוני ביטא אאת כל האבולוציה (אני בטוח שתעירו לי שאני לא יודע מה זה המפץ הגדול ואולי אני כתבתי כאן שטויות ואתם בהחלט יכולים לתקן,למרות שזה לא ממש הנקודה, בשביל שזו תהיה הנקודה, יש לשלול את ההבנה הכללית מאוד, הראשונה משום אי חשיבות לפרטיי הדברים ללא בסיס קיומי איתן ואז להוכיח את הדעה השנייה שיותר פרטנית אבל לא מובנת ביסודה על עצם קיומה, שבשבילי ההבנה הראשונה בהחלט קיימת)

עוד לפניי קריאתי את תאוריית המפץ הגדול לפרטיי פרטים (ואולי גם בכללי בכלל לא), אין לה בסיס קיומי בשורשה- הסיבה: בהחלט יכולה להיווצר מציאות זו אבל רק ע"י העל טבעי, מהסיבות שהובהרו(הפעולה הראשונה של הטבעי לא יכולה להיווצר ע"י לא על טבעי אחרת היא טבעית גם וקדמה לה פעולה),וזוהי הנקודה בה עומדת עצם מחוייבות המצאות הבורא!! בנוסף ניתנת לאדם המשכיל בהחלט ולא הסכל בהחלט, אחד שמעיז לאמונה בבורא שמא יש בה כח שמעליו שולט ואליו הוא מחוייב, להתבונן בבריאה, כל כך הרבה חכמה בבריאה ולכל חלקיק יש השימוש לו הוא נוצר ובהחלט נוסף אפשר לומר "מה רבו מעשיך ה'" שלפעמים לחקור עצם קיומו לוקח שנות דור.
פלא הבריאה בחכמה שבה. זוהי השקפת עולמי על עצם קיומו של העולם.
1. למדתי יותר פיזיקה ממך, תהיה בטוח, גם יחסות וגם קוונטים. לפי הדת: סיפור סבתא, כמו שציינתי. מי אמר שהיש הזה לא יכול להווצר מאליו? שוב, אתה טוען שהיה קיום כלשהו שנוצר מעצמו - אתה קורא לו אלוהים. אני יכול לקרוא לזה צ'וקומוקו ואני יכול להגיד שזה לא היה בכלל ואני צודק לכל הפחות כמוך - כי אי אפשר להוכיח את זה וזאת לא שאלה שיש לה תשובה אצל מישהו. אתה יכול להגיד שאלוהים היה מאז ומעולם והוא יצר את העולם, אני יכול להגיד שהיתה נקודה סינגולרית שממנה נוצר העולם, והטעונים שווים - פרט לזה שהטיעון שלך הוא הרבה יותר מורכב ומסורבל - מיהו אלוהים? מהו אלוהים? למה שיברא את העולם? כיצד הוא ברא את העולם? ושלל שאלות אחרות שאתה מתחמק מהן בטענת ה"נשגב מבינתנו" הידועה לשמצה.

2. במפץ הגדול לא היתה התנגשות. הנקודה הסינגולרית הראשונה מוגדרת כנקודה שבה צפיפות החומר היא אינסופית. הנקודה הזו התפשטה ליקום המוכר לנו כיום. זה לא דורש שום דבר שההסתברות שיתרחש אינה גדולה - אתה מדבר על המצאות בשני מקומות בו זמנית ואתה לא מבין שלפני המפץ לא היה כזה דבר מקום, כשם לא היה כזה דבר זמן. אני לא מדבר כבר על זה שאתה בכלל לא יודע מה זה אבולוציה. אגב, חלקיק כן יכול להיות בשני מקומות בו זמנית, זה לא ממש קשה פיזיקלית.

לא לכל חלקיק יש שימוש ויש הרבה דברים דביליים בבריאה, היה סמוך ובטוח. ושוב, אתה מדבר על מה שהיה לפני היקום המוכר לנו - אי אפשר לדבר על מה שהיה לפני היקום בכלים של היקום שלנו. כשם שאתה אומר שאי אפשר לדבר על מציאות הבורא כי הקיום שלו שונה מהקיום שלנו, אתה גם לא יכול לפסול תאוריות פיזיקליות על סמך מה שאתה מכיר מחיי היום יום שלך. לסיכום, הדעות: אתה טוען שאלוהים היה מאז ומעולם, כח רוחני אינסופי שיכול ליצור חומר יש מאין באופן אינסופי, והוא יצר את העולם. אני טוען שהיתה נקודה אחת פצפונת [למעשה אין לה מימדים במרחב], שפיזיקלית אפשר להוכיח שהיא יכולה להתקיים ויש אישושים לכך שהיא אכן היתה קיימת, ושממנה הכל החל. לפני התפשטות הנקודה הזו במפץ הגדול לא היו לא מרחב ולא זמן, אז אין מה לדבר בכלל על "לפני" המפץ.

וכמובן: התחמקת באלגנטיות מכל הקושיות הכבדות על תורת ישראל. מישהו מפחד? אתה טוב בלקשקש על דברים שאתה לא מבין בהם, אולי כדאי שבמקום זה תלך ללמוד קצת גמרא ותחזור עם תשובות..

MosheG@israelbody.org
m0she מנותק   הגב עם ציטוט